Rozwiązania konstrukcyjne w budowie organizmów żywych – projekty budowy

Muchołówka amerykańska – niesamowity mechanizm nadal zadziwia Darwinistów. Roślina osiąga wysokość 20-30 cm, posiada liście długości 8-15 cm. Liście zawierają w sobie pułapki, które potrafią się błyskawicznie zatrzasnąć na niczego niespodziewającym się owadzie, który nieopatrzenie dotknie jednego z sześciu włosków czuciowych wyzwalających tą reakcję. Pułapka zatrzaskuje się szybciej niż my możemy mrugnąć, gdyż zajmuje jej to około jednej dziesiątej sekundy…

Inteligencja roślin – wytwór samoistny, przypadkowy czy raczej projekt Stwórcy? Gazeta wyborcza zamieściła b. interesujący artykuł o roślinach. Po lekturze tego opracowania widać uderzające podobieństwo pomiędzy florą a światem ludzkiej technologii (inżynieria, opracowania konstruktorów, programistów; elementy techniczne, ekonomiczne, informatyczne). Rośliny mają moc kwantowych komputerów, potrafią przesyłać informacje kablem elektrycznym i planować wydatki z dużym wyprzedzeniem. Możemy się tego dowiedzieć, gdy przyjrzy się im uparty, niepokorny naukowiec z pasją – rozmowa z prof. Stanisławem Karpińskim, genetykiem i fizjologiem molekularnym roślin.

Pająk wodny. Topik (Argyroneta aquatica), inaczej niż inne pająki, buduje swój dom pod wodą i konstruuje swój własny „dzwon nurkowy”, który zaopatruje w powietrze.

Pająki – ze wszystkich żywych stworzeń właśnie one wyróżniają się swoimi szczególnymi zdolnościami: budują potrzaski, stosują wielokrążek do wciągania swych ofiar, przenoszą się w powietrzu, biegają po wodzie, budują łodzie i przędą nici. Potrafią dokonać wielu zadziwiających rzeczy, co wprawia w zakłopotanie zwolenników teorii Darwina. Rodzi się pytanie: czy wszystkie te właściwości owych maleńkich stworzonek rozwinęły się drogą ewolucji?
Skąd pochodzą? Jak i kiedy nauczyły się budować swoje pajęczyny?

Kopce termitów ― miniaturowe miasta. Termity potrafią budować istne miasta na własny użytek. Te „miasta” karmią je i chronią z wielką skutecznością. Kopce termitów potrafią osiągnąć aż 9 m wysokości! Gdybyśmy to przełożyli na ludzką skalę, to budynek taki byłby wysoki na 2 km. I nie byłaby to pierwsza lepsza budowla – mieściłoby się tam przedszkole, farmy i potężny system wentylacyjny, zapewniający całości dobrą cyrkulację powietrza. Badania pokazały, ze kopce termitów zachowują się jak płuca umożliwiające im oddychanie. Pytanie brzmi: w jaki sposób termity dają radę wznosić takie majstersztyki budownictwa? Ludzie do tej pory nie zbudowali nic, co przewyższa skuteczność kopców termitów, chociaż przecież owady te nie posiadają inteligencji.